Architektura starożytnego Rzymu

Architektura starożytnego Rzymu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

ZmianaStarożytny Rzym, obok antycznej Grecji, to jedna z najwspanialszych cywilizacji okresu starożytności, która dała początki dzisiejszej Europie, a wraz z licznymi podbojami, architektura tamtego okresu, zaistniała w całej, zachodniej jej części.
Wiele wspaniałych przykładów mistrzostwa tamtejszych budowniczych i inżynierów, przetrwało do dziś, co tylko potwierdza wielkość tej niesamowitej epoki. Przykładem doskonałych rozwiązań technicznych tamtego okresu, są rzymskie akwedukty. Ich sukces tkwił w technice budowy arkad, pozwalającej na przerzucanie wodociągów nad różnego typu nierównościami, co znacznie skracało ich długość. W ten sposób potrafiono zapewnić wodę, ogromnemu, jak na tamte czasy, miastu, bo liczącemu około miliona mieszkańców, Rzymowi.
Do dnia dzisiejszego, zachowało się więcej wspaniałych, starożytnych nieruchomości, warto wspomnieć o Koloseum, czy miejskich łaźniach.  Ich styl cechuje, przede wszystkim, monumentalność, jak również, tzw. rzymska kopuła, kolumnowe portyki, kasetony

Inne, podobne artykuły tematyczne o budownictwie:

About the author