Świat wykładzin

Świat wykładzin
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Wykładziny oraz dywany cieszą się dużą popularnością niezmiennie od kilkudziesięciu lat wśród domowników. Mimo to, że moda się zmienia – te produkty ograniczają się jedynie do zmian w zakresie gamy kolorów oraz wzorów, których obecnie na rynku jest bardzo dużo.

Wśród wykładzin możemy wyróżnić dwa rodzaje. Są to mianowicie: wykładziny sztuczne i naturalne. Materiały ze sztucznego tworzywa charakteryzują się o wiele wyższą odpornością na niedogodności takie jak promienie świetlne czy wycieranie się. Wykazują również większą wytrzymałość na duże natężenie ruchu. Poza tym taki rodzaj produkty możemy użyć praktycznie na każdego rodzaju powierzchni.

Najpopularniejszym typem sztucznych wykładzin są wykładziny typu PCW, produkowane z polichlorku winylu. Specjalna budowa tego materiału zapewnia użytkownikowi przyczepność oraz sprężystość. Dlatego ich popularność rośnie – poprzez swą uniwersalność zastosowane mogą być praktycznie wszędzie, a głównym targetem dla tego typu wykładziny są miejsca gdzie panuje duży ruch, np. zakłady pracy lub szkoły. Nieograniczona, wspomniana już wcześniej, gama kolorów oraz wzorór również pomaga w wyborze odpowiedniej wykładziny do danej powierzchni podłogowej. Ponadto, wykładziny sztuczne są o wiele tańsze, co skutecznie wpływa na popyt na ten typ pokrycia podłogi.

Drugim rodzajem są wykładziny naturalne, doskonale sprawdzające się w gabinetach, apartamentach lub domach. Wykładzina naturalna jest przede wszystkim drogą inwestycją, ale prezentuje się o wiele lepiej niż sztuczna wykładzina. Tak samo jak w przypadku odpowiedników sztucznych, tak I tutaj mamy do wyboru wiele wzorów i kolorów tego typu pokrycia powierzchni podłogowej.

Przy wyborze odpowiedniej wykładziny musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym będzie ona kładziona. Czy w pomieszczeniu występuje duże natężenie ruchu? Jakie cele ma spełniać wykładzina – być elementem dekoracyjnym czy trwałym podłożem?

Te i inne wskazówki doboru wykładziny znaleźć można w Internecie, ale przede wszystkim przed kupnem wykładziny zalecane jest skonsultowanie się ze sprzedawcą, który z pewnością pomoże nam profesjonalną poradą.

Inne, podobne artykuły tematyczne o budownictwie:

About the author