Zakup mieszkania – podstawowe kwestie

Zakup mieszkania – podstawowe kwestie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Przy wyborze mieszkania bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Jednak kryterium to powinno być poparte innymi faktami, wobec których nie mamy zastrzeżeń. Nie może być tak, że piękny widok z okna przysłania nam świadomość tego, że mieszkanie leży tuż obok ruchliwej ulicy. A my ani nie lubimy hałasu, ani niebezpieczeństwa, które możemy zgotować naszym dzieciom.

Cena to kluczowy czynnik. Zazwyczaj nie decydujemy się oglądać mieszkań, na które nas nie stać. Największą popularnością cieszą się dwupokojowe lokale, gdyż niejednokrotnie charakteryzują się optymalnym metrażem, a także stosunkowo dostępną ceną. Na mieszkania większe, tym bardziej w centrum miast mogą pozwolić sobie lepiej sytuowane rodziny. Alternatywą dla nich jest także budowa domu na na obrzeżach miasta, jednak łączy się to już z organizacją dojazdów do pracy i szkoły.

Niewiele osób stać na zakup mieszkania lub budowę domu, płacąc gotówką. Większość ludzi zastanawia się nad kredytem bądź pożyczką od kogoś z rodziny. Kredyty hipoteczne otrzymuje się po przedstawieniu dokumentów zaświadczających uzyskiwanie dochodów, które są w stanie zagwarantować bezproblemową spłatę rat.

Drugim istotnym aspektem jest lokalizacja mieszkania. Co z tego, że znajdziemy wspaniałą okolicę, w której zdecydujemy się zamieszkać, skoro droga do pracy i powrotna do domu będzie długa i stresująca (przeprawa przez centrum zakorkowanego miasta). Wtedy bardzo szybko może narosnąć niezadowolenie z podjętej decyzji. Zwróćmy też uwagę, które dzielnice w mieście są droższe, a które tańsze. Może się okazać, że lepszym wyborem będzie ta gdzie cena za m2 będzie znacznie niższa. Nie przepłacajmy, jeśli w dzielnicy obok jest równie przyjemnie, a nie cieszy się ona takim prestiżem jak ta droższa. Nie warto.

Czasami wymyślimy sobie, że chcemy mieć duże, przestronne mieszkanie, ale kiedy zaczynamy takie oglądać, nie możemy się oprzeć wrażeniu, że tego typu lokal jest dla nas za duży. Dlatego tak ważna jest weryfikacja osobista potencjalnego mieszkania przez wszystkie osoby, które mają je użytkować.

Innymi ważnymi kwestiami jest dostępność miejsc parkingowych bądź garażowych. Walka o miejsce parkingowe do końca swojego życia nie należy do najmilszej perspektywy. Zwróćmy uwagę też na usytuowanie okien. Najwięcej naturalnego światła będziemy mieć, jeśli będą skierowane one na południowy zachód.

Inne, podobne artykuły tematyczne o budownictwie:

About the author